دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۱

معرفی جامعه القرآن الکریم اصفهان

شرحی بر فعالیت‌های مرکز تخصصی حفظ و تفسیر جامعه القرآن الکریم استان اصفهان

شرحی بر فعالیت‌های مرکز تخصصی حفظ و تفسیر جامعه القرآن الکریم استان اصفهان
پای صحبت‌های مدیریت جامعه القرآن الکریم استان اصفهان، محمدرضا عبدالهی
الله لطیف بعباده یرزق من یشاء و هو القوی العزیز

خداوند را شاکریم که توفیق خدمت به قرآن و مردم را به ما عطا فرموده. انشاءالله تا زنده هستیم این سعادت را از ما سلب نفرماید.

اولین شعبه جامعه القرآن الکریم در سال 1378 در شهر مقدس قم افتتاح گردید و در همان سال دومین شعبه در شهر اصفهان تأسیس گردید و هم اکنون جامعه القرآن الکریم در چهارصد نقطه کشور دارای شعبه می‌باشد که بیش از نود شعبه آن در استان اصفهان می‌باشد.

شاید خیلی از خواهران و برادران گرامی که آشنایی کافی با جامعه القرآن ندارند این سئوال در ذهنشان مطرح شود که فرق میان جامعه القرآن و دیگر نهادها و موسسات قرآنی چیست و نتیجه برنامه‌های این موسسه چیست؟ پدر بزرگوار دکتر سیدمحمدحسین طباطبایی (علم الهدی)، بعد از اینکه دکتر سیدمحمدحسین طباطبایی حافظ قرآن گردید و در کشور و دنیا مطرح گردیدند در دیداری که با علما و آیات عظام داشتند این مسئله ذکر شد که آیا خردسالانی که هم سن محمدحسین هستند می‌توانند توانائی‌های محمدحسین را داشته باشند و حافظ قرآن گردند یا خیر؟ حضرت حجه الاسلام طباطبایی والد مکرم علم الهدی بر این عقیده هستند که تمام کودکان و نوجوانان می‌توانند مانند سیدمحمدحسین حافظ قرآن و علوم قرآنی گردند، لیکن مربیان و پدران و مادران باید روش‌های صحیح آموزشی قرآن به کودکان را یاد بگیرند و سپس شروع به آموزش نمایند. ایشان پس از سفارش و تأکید علما، اقدام به تأسیس شعب جامعه القرآن نمودند و تمامی آموزش‌هایی که به فرزند خود سیدمحمدحسین داده بودند را بصورت کتاب درآوردند و مربیان پس از گذراندن دوره‌های تربیت مربی در قم، در واحدهای شهر خود مشغول به تدریس می‌گردند. حاج آقا طباطبایی آموزش قرآن را از حالت سنتی به روش‌های جدید و امروزی تبدیل نمودند. بصورتی که کودکان و قرآن آموزان از اول دوره تا آخر دوره با شادی و نشاط و ذوق فراوان در کلاس‌ها شرکت می‌نمایند.

دیگر طرحی که در جامعه القرآن اجرا می‌شود، تربیت حافظان کل قرآن می‌باشد. جامعه القرآن الکریم در کنار دیگر موسسات قرآنی اقدا به برگزاری دوره‌های حفظ کل قرآن نموده و تا کنون بیش از 3500 حافظ کل قرآن در استان اصفهان تقدیم جامعه نموده است. ما گسترش فعالیت‌های قرآن را مدیون امام خمینی (ره) و شهدا هستیم که با جانفشانی و گذشتن از خود باعث شدند تا موقعیت ایجاد مراکز قرآنی و اجرای برنامه‌های قرآنی فراهم گردد. شاید بعضی بگویند بعد از انقلاب چه کار فرهنگی شده است؟ فقط کافی است به آنها بگویی از صدر اسلام تا حالا در کجای تاریخ دیده یا شنیده‌اید که در یک استان با چند میلیون نفر جمعیت در کمتر از چند سال، هزاران حافظ کل قرآن تربیت شوند و این کار کوچکی در کنار هزاران کار قرآن دیگر در کشور در حال انجام است، می‌باشد. موسسه جامعه القرآن یک نهاد مردمی می‌باشد و هیج بودجه دولتی ندارد و از بدو تأسیس تا کنون توسط مردم اداره و تأمین شده که جا دارد از مردم خیر و همچنین اندک از مسئولین که ما را یاری نمودند، تشکر نماییم.

جامعه القرآن دارای سه بخش می‌باشد: واحد برادران، واحد خواهران و واحد خردسالان

واحد خردسالان

خردسالان از سن چهار سالگی وارد جامعه القرآن می‌شوند و تا قبل از دبستان توانایی‌های زیر را بدست می‌آورند
  • حفظ آیه‌هایی از قرآن به روش خاص کودکانه همراه با ترجمه، تفسیر و داستان
  • حفظ جزء 30، 29و ... قرآن. افرادی که از توانایی‌های بیشتری برخوردار باشند حافظ کل قرآن می‌گردند.
  • روخوانی، روانخوانی کل قرآن قبل از ورود به دبستان (توانایی خواندن قرآن)
  • توانایی سخنوری (خطبه خوانی) در مجامع عمومی در حد عالی
  • آموزش نقاشی در حد خوب هماهنگ با آیات قرآن و داستان‌های آن

واحد خواهران و برادران

خواهران و برادران از 9 سال به بالا در تمامی سنین (دانش‌آموز، دانشجو، طلبه، شاغل، خانه‌دار و ...) در برنامه‌های جامعه القرآن شرکت می‌نمایند. اهم برنامه‌های شعبه واحد خواهران و برادران به شرح زیر می‌باشد
  • طرح حفظ کل قرآن همراه با ترجمه و تفسیر، مفاهیم و تجوید. دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان در اردیبهشت هر سال برای این دوره ثبت نام می‌نمایند و پس از گذراندن دوره آزمایشی در تابستان و موفقیت در این دوره، وارد دوره اصلی می‌شوند و از اول مهرماه هر روز از ساعت 7 الی 13 در کلاس‌های حفظ، تفسیر، و مفاهیم، تجوید و ... در طول یکسال شرکت می‌نمایند و حافظ 25 جزء الی کل قرآن کریم می‌گردند.
  • کلاس‌های تفسیر و مفاهیم که بصورت مستقل در جامعه القرآن برگزار می‌گردد
  • روخوانی و روانخوانی قرآن همراه با ترجمه لغات برای افراد مبتدی
  • برنامه‌های متنوع قرآنی دیگر، مسابقات، جشن‌های قرآنی و ...

جامعه القرآن الکریم در سطح استان اصفهان، هم اکنون در حال آموزش به هزاران نفر از سن چهار سال تا 60 سال می‌باشد و دارای 700 نفر کادر اعم از مدیر، مسئول، استاد، مربی و کارمند می‌باشد. بیشتر این عزیزان نیروهای تمام وقت می‌باشند که با خلوص و برای رضای خدا با کمترین حق الزحمه مشغول به فعالیت هستند. بنده به عنوان یک خادم، بوسه بر دست این عزیزان می‌زنم.

از مردم شهر و استان اصفهان تقاضا دارم ضمن بازدید از مراکز قرآنی جامعه القرآن، برای سعادت خود و فرزندان خود در این امر خیر ما را یاری نمایند و همان طور که برای ساخت یک حسینیه و تأمین هزینه‌های آن تلاش می‌نماییم، در راه تأمین نیازهای مجموعه‌های قرآن نیز قدم برداریم.

تا انشاءالله امانت‌دار خوبی در نگهداری امانتی که پیامبر اعظم «صلی الله علیه و آله» (قرآن و اهل بیت «علیهم السلام») در بین ما گذاشته‌اند، باشیم.